O lemingach


Chcecie zobaczyć prawdziwe lemingi? Zajrzyjcie na warszawski Most Śląsko-Dąbrowski, ale koniecznie w dzień powszedni w godz. 6-10 lub 15-19.

Pewnie nie każdy wie, że przejechanie mostu w tychże godzinach jest możliwe tylko do połowy – od strony praskiej dojazdu do centrum zabrania okrągły znak – biały, z czerwoną obwódką, a w środku widnieją godziny obowiązywania zakazu. Żeby nie złamać przepisów, tuż przed znakiem trzeba zjechać z mostu ślimakiem.

Jednakowoż gdyby ktoś znaku nie dostrzegł, ma spore szanse zauważyć, że jakieś 20 metrów dalej, na chodniku, w zakazanych godzinach stoi ZAWSZE radiowóz straży miejskiej. A przy samochodzie – a jakże – ZAWSZE pęta się strażnik w odblaskowej kamizelce i z lizakiem.

Pejzaż skłaniający do refleksji? Do rozejrzenia się? Do zastanowienia się, że coś tu nie gra z tym przejazdem? Może warto przynajmniej zdjąć nogę z gazu? A skąd… Lemingi lecą prosto w paszczę mundurowego, przy którzy stoi już czasem kilka aut z innymi – czegoś zdziwionymi – lemingami w środku. Gdy sznur zatrzymanych pojazdów nie mieści się już na chodniku, a strażnikom mdleją ręce od wypisywania druczków, zdesperowani stróże prawa włączają błyskające, niebieskie światło na dachu radiowozu. Odstrasza? Owszem. Niektórych.

Wygrzebując z zakamarków mózgu resztki empatii jestem w stanie zrozumieć okazjonalnych przyjezdnych. Bo tak poprowadził GPS… Bo na logikę Trasa W-Z nie powinna być przecięta w połowie… Bo można spanikować na widok radiowozu… Ale nijak nie mogę zrozumieć tego, że przy radiowozie często stoją auta na zdecydowanie stołecznych tablicach.

W radiu podali, że w ubiegłym roku straż miejska wystawiła 25 tysięcy mandatów za przejazd zamkniętym odcinkiem Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Dwadzieścia pięć tysięcy rocznie! Czyli prawie 70 dziennie! Choć zakaz obowiązuje tylko przez parę godzin na dobę! Ciekawe, czy gdyby Śląsko-Dąbrowski został faktycznie w połowie przecięty, te same lemingi, z tymi samymi błyszczącymi oczami i pedałem gazu wbitym w podłogę, znikałyby szczęśliwe w nurtach Wisły?


Otagowano: ,

Kategoria: Słodko-gorzkie